Blog

Dlaczego warto korzystać z platformy stabilometrycznej Alfa?

Listopad 28, 2021

Odbudowywanie sprawności po urazach lub trening konieczny w przypadku usprawniania w związku z występującymi schorzeniami wymaga stosowania urządzeń pomagających w ocenie i poprawie stanu zdrowia. Podczas zabiegów sanatoryjnych wykorzystuje się sprzęt, który przy użyciu specjalistycznego oprogramowania ułatwia wykonywanie niezbędnych ćwiczeń. Dobrym przykładem sprzętu rehabilitacyjnego jest platforma stabilometryczna. Przekonajmy się, kiedy jest potrzebna i sprawdźmy, jak działa.

Kiedy wykorzystuje się platformę stabilometryczną?

Platforma stabilometryczna jest przydatna w przypadku konieczności prowadzenia rehabilitacji po urazach lub operacjach, a także w przypadku schorzeń neurologicznych lub ortopedycznych. Sprawdza się przy podnoszeniu sprawności osób z dysfunkcjami mięśniowymi, mających problemy z układem ruchu po złamaniach i skręceniach stawów kończyn dolnych – skokowego, kolanowego lub biodrowego. Jest użyteczna też w przypadku osób odbudowujących funkcjonowanie organizmu po udarze bądź urazie głowy. Platformy stabilometryczne wykorzystuje się również w przypadku choroby Parkinsona lub stwardnienia rozsianego, są ponadto pomocne dla pacjentów po amputacji kończyny. Ćwiczenia wykonywane na platformie pozwalają na stymulację elementów układu ruchu oraz układu nerwowego. Dzięki nim można uczyć się utrzymywania prawidłowej postawy ciała, rozwijać równowagę i koordynację mięśniową, a także stabilizować stawy poprawiając propriocepcję kończyn dolnych.

Jak działa platforma stabilometryczna?

Platforma stabilometryczna jest połączona z kamerą zbierającą informacje o położeniu ciała pacjenta oraz czujnikami określającymi nacisk ciała na platformę. Łączenie tych danych pozwala na wykonywanie ćwiczeń polegających na zmianie postawy tak, by przemieszczać środek ciężkości w określony sposób. W kontroli postępów pomaga oprogramowanie, które przypomina interaktywną grę z obrazem wyświetlanym na monitorze, zwiększającą motywację pacjenta oraz pokazującą jego postępy. Urządzenie pozwala na prowadzenie 8 typów ćwiczeń.

Wróć