Blog

Rehabilitacja post-COVID w sanatorium sposobem na odzyskanie sprawności

Maj 21, 2021

Odzyskanie sprawności po przebytej chorobie jest nierzadko czasochłonnym i wymagającym procesem. Zdarza się tak, że osłabienie towarzyszy powracającym do zdrowia jeszcze długo po zakończeniu leczenia. Szczególnie długi okres rekonwalescencji czeka na ozdrowieńców, którzy przechorowali koronawirusa. Wirus SARS-CoV-2 znacząco osłabia organizm i niekiedy istotnie zaburza pracę wielu układów, w tym szczególnie układu oddechowego i krążeniowego. W wielu przypadkach ozdrowieńcy wymagają specjalistycznej opieki i rehabilitacji, która pozwoli im stopniowo odbudować odporność i powrócić do pełnej sprawności. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z bogatej oferty sanatoriów, które przygotowują specjalne turnusy i programy rehabilitacyjne przeznaczone dla osób, które pokonały koronawirusa.

Jak odzyskać sprawność po przechorowaniu koronawirusa?

Rehabilitacja post-COVID dostępna w ofercie sanatorium jest indywidualnie dostosowywana do wymagań każdego pacjenta. W zależności od specjalistycznych wyników badań doświadczona kadra lekarzy i fizjoterapeutów dobiera liczbę i formę zabiegów do kondycji i oczekiwań kuracjuszy. W ofercie programu rehabilitacyjnego znaleźć można wiele zabiegów takich jak np. inhalacje czy sesje poprawiające wydolność organizmu. Najwięcej uwagi poświęca się poprawie sprawności oddechowej, na którą najsilniej wpływa  SARS-CoV-2 oraz usprawnieniu pracy mięśni, która ze względu na obniżoną aktywność fizyczną podczas choroby jest ograniczona i powoduje zmęczenie podczas wykonywania codziennych czynności po przebyciu choroby. Kluczową rolę odgrywa także poprawa wydolnością wysiłkowej i krążeniowej.

W celu poprawy sprawności fizycznej kuracjusze poddawani są treningom wytrzymałościowym, oddechowym i interwałowym. Tempo i intensywność takich ćwiczeń dobiera się pod indywidualne możliwości i stan zdrowia pacjentów, a ich wykonywanie przebiega pod okiem specjalistów, którzy czuwają nad poprawnością wykonywania treningów oraz bezpieczeństwem kuracjuszy. Wedle indywidualnych wskazań przeprowadza się też hydroterapie i fizykoterapie. Rehabilitacja może obejmować również zabiegi relaksacyjne i masaże, które odprężają zmęczone ciało i pozytywnie wpływają na eliminację bólu mięśni i stawów. W ofercie naszego sanatorium w Krynicy-Zdroju do dyspozycji kuracjuszy są również kąpiele lecznicze, w tym m.in. szczególnie zalecane ozdrowieńcom kąpiele kwasowęglowe i borowinowe.

Rehabilitacja post-COVID dotyczy również edukacji zdrowotnej oraz propagowania zdrowego trybu życia. Dodatkowo pacjenci wspierani są leczeniem dietetycznym. Ponadto tego rodzaju rehabilitacja wspomaga także leczenie chorób współistniejących oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie ozdrowieńców. Kuracjusze naszego sanatorium mają możliwość wzięcia udziału w sesji terapeutycznej z psychologiem, który wspomoże kondycję psychiczną nierzadko zdestabilizowaną w wyniku kwarantanny bądź izolacji. Z takiej oferty zabiegów bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może skorzystać każda osoba, która przebyła koronawirusa i została skierowana do ośrodka wedle zaleceń lekarza na podstawie badań przeprowadzonych po zakończeniu leczenia.

Wróć